4 млн безробітних селян невраховані в офіційній статистиці

Ще вчора чиновники заявляли, що піднімуть пенсійний вік до 63 років. Сьогодні заспокоюють, мовляв, усе лишиться, як було. А що українці почують завтра? Зараз влада варіює між вказівками Міжнародного валютного фонду і реальними потребами українців. У Раді Аграрної партії з питань соціальної політики та пенсійної реформи запевняють: ефективність будь-яких пенсійних реформ зводиться до нуля, якщо не врегулювати питання зайнятості населення. Про це йшлося на засіданні Ради 7 квітня.

У найкоротші терміни слід модернізувати Державну службу зайнятості і розробити механізм зниження рівня безробіття, переконані експерти. Аграрії активно готують відповідні зміни до законодавства.

"Факт залишається фактом: при нестабільній демографічній ситуації і високому рівні безробіття а тільки за офіційною статистикою це 9,5% форсовані реформи загрожують соціальним вибухом. Я не вірю, що влада цього не розуміє. Просто часто чиновники плутають, на кого працюють на український народ чи інтереси МВФ", говорить лідер Аграрної партії Віталій Скоцик.

Загальновідомо, що саме зайнятість населення є індикатором продуктивності суспільства. Однак ситуація в Україні щодо цього залишає бажати кращого. Так, досі ніхто навіть не дає точну цифру, скільки в Україні насправді безробітних. Тільки за підрахунками аграріїв, в офіційній статистиці не враховано понад 4 млн безробітних селян.

"Справді, існує так звана категорія домогосподарників їх понад 2 млн. Це сільські мешканці, які ведуть елементарне домашнє господарство на присадибній ділянці. Офіційно їх вважають зайнятими і до безробітних не зараховують. Хоча насправді це не так. Ще понад 2 млн селян належать до категорії економічно неактивного населення. Це працездатне населення віком від 15 до 65 років, яке припинило реєструватися у службах зайнятості і заявляти про своє бажання працевлаштуватися. Постає питання чому ці особи не реєструються? Перш за все, через погану інфраструктуру. Селяни не мають можливості дістатися до потенційної роботи. Якщо в Західній Європі люди можуть щодня їздити на роботу за 100-200 км, то українці локалізовані біля своїх населених пунктів. Багато де навіть автобусних маршрутів немає, людям доводиться добиратися хіба що велосипедом чи на возі", пояснив професор кафедри лісового менеджменту Національного університету біоресурсів і природокористування України, заступник голови Ради Аграрної партії з питань соціальної політики та пенсійної реформи Володимир Рябченко.

Сьогодні рада розробляє інноваційні механізми врегулювання ситуації на ринку праці. Серед пропонованих змін до законодавства, зокрема: унормування поняття "неформальної" зайнятості, легалізації трудових відносин, повернення норми щодо можливості дострокового виходу на пенсію (за 1 рік) (для зменшення навантаження на ринок праці) і зменшення до 180 днів (сьогодні 360 днів) тривалості виплати допомоги для осіб, звільнених з останнього місця роботи за корупцію, внаслідок люстрації та за вироком суду. Також аграрії наголошують на необхідності впровадження Державною службою зайнятості новітніх підходів. Йдеться про перетворення Державної служби зайнятості в сервісну службу, особливо в контексті співпраці з роботодавцями - перехід до пакету послуг, що сприяє отриманню вакансій; запровадження нових підходів до підбору підходящої роботи; збільшення ефективності адміністрування коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття шляхом зміни умов виплати допомоги по безробіттю; запровадження індивідуального супроводу окремих категорій безробітних.

"А також треба передбачити можливість отримувати послуги в онлайн-режимі (у тому числі інформаційно-консультаційні, профорієнтаційні послуги тощо), зокрема через електронні кабінети. Це досить мобільні та зручні інструменти, як для безробітних, так і для роботодавців. У Швеції таким чином уже надають близько 90% послуг. Звичайно, для впровадження нововведень необхідний великий ресурс. Але рухатися в цьому напрямку варто. Інакше ми просто будемо відставати від світу", підкреслив Валерій Ярошенко, голова Ради Аграрної партії з питань соціальної політики та пенсійної реформи.

You may also like...