Які права мають громадяни при зустрічі з представниками військкоматів або міліції

У червні завершується п’ята хвиля мобілізації, а так як у план не виконано, її продовжили ще на 10 днів і не вистачає військових запасів, то представники військкоматів пішли експериментальним шляхом – почали ходити з дільничними вулицями міста, базарах та парках, щоб виписувати повістки всім підряд чоловікам, які, на перший погляд, придатні для зашиті Батьківщини.

За словами офіцера військкомату області Сергія Полуциган, в цьому немає протизаконних дій. Це нам підтвердив і правозахисник Василь Сухов. Він лише додав, що сьогодні в Україні немає воєнного стану, тому правоохоронці не можуть вимагати документи у перехожих просто так. Для цього повинна бути причина.

На що має право громадянин, спілкуючись з міліцією та представником військкомату?

За словами адвоката Дмитра Поповського, закон не дозволяє співробітникам військкомату вимагати документи у перехожих. Але повноваження для встановлення особи є у патрульних міліціонерів і співробітників ДАІ, тому тепер вони співпрацюють з військкоматом. Але наскільки законний цей “симбіоз”? Співробітники військкомату вважають, що законний, пише gorod.dp.ua.

Як зазначає Сергій Полуциган, за мобілізаційну роботу в галузі відповідає губернатор, який має право залучати до неї всі необхідні організації: ЖЕКи, правоохоронні структури і т.п.

Цікаво, що за законом, ні міліція, не співробітники ДАІ не мають права просто так зупиняти людей або автомобілі і просити документи просто так. Для зупинки і затримання для встановлення особи перехожого у міліціонера повинна бути причина. Це можуть бути протиправні дії громадянина або орієнтування, дана на людину зі схожими зовнішніми даними. Можливе проведення правоохоронцями якої-небудь правозахисної операції. Крім того, на даний момент, закон не зобов’язує нікого носити з собою паспорт. Тим не менш, маючи відповідний мотив, міліція має право затримати людину на 3 години для з’ясування особи.

З ДАІ – та ж історія. Для зупинки автомобіля повинна бути причина. Передача даних водія співробітникам військкомату “причиною” за законом бути не може.

Підіб’ємо підсумки

– Співробітник військкомату, не має права вас затримувати.

– Якщо вас зупиняє співробітник міліції, то він має право затримати вас на 3 години до з’ясування особи.

– При цьому він повинен назватися, пред’явити посвідчення, пояснити причину затримання, доставити вас до відділку і скласти протокол. Будь-які інші дії, в тому числі моральне або фізичне насильство – протиправні.

– Якщо міліціонер відмовляється показувати посвідчення, то потрібно зателефонувати за телефоном 102. Там зафіксують виклик про можливе порушення прав.

– Можна скористатися камерою в телефоні, щоб зафіксувати порушення ваших прав, якщо такі будуть. Потім цей матеріал може стати основою для скарги в прокуратуру або звернення до суду.

– Міліціонер не має права передавати ваші особисті дані третій особі без вашої згоди.

You may also like...